in ,

TRİKO ÖRGÜ BAŞLAMA TEKNİĞİ

1X1 Hazır Lastik Yapılışı

Örgünün düzgün ve güzel olması, ona en uygun başlangıç ile mümkündür. İki şiş örgü tekniğinde çok çeşitli ilmek atma ve başlangıç şekilleri vardır. Örgünüz için en uygun başlama şeklini seçerseniz, el emeğinize daha fazla değer katarsınız.

Videoda yapımı itinayla anlatılan Triko Örgü Başlama Tekniği hemen hemen her örgü başlangıcında kullanılabilir. Özellikle üst giyimlerdeki etek ve kol uçlarında, bere lastiklerinde, bebek patikleri ve çorapların konç kısımlarında kullanılır.

Triko Örgü Başlama Tekniği için; Öreceğiniz ipten farklı, başka bir ip ile başlayın. Kaç ilmek atmanız gerekiyorsa yarısı kadar ilmek atın. (Örneğin bir hırka öreceksiniz. Arka parça için 70 ilmek başlamanız gerekiyor. Örgü şişine normal 35 ilmek atıyorsunuz.) Ve ipi kesin.  Asıl kullanacağınız ipe geçiş yapın. 4 sıra düz örgü örün. Örgünün tersinden lastik örgüye başlayın. Bunun için, ilk ilmeği ters örün, ipinizi arkaya alın. 4 sıra altta yani asıl ipe geçiş yaptığınız sıradaki 2. ilmeği sol şişe takın ve düz örün. İpi öne alın. Sıradaki ilmeği ters örün. Ve yine ipinizi arkaya alın, 4 sıra alttaki ilmeği düz örün. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin. Böylece ilmek sayıları da iki katına çıkmış olacak. Bir düz bir ters lastiği bir kaç sıra örün. Videoda gösterildiği gibi farklı ip ile ördüğünüz kısmı söküp çıkartın ve örgünüze devam edin.

Bu video üyemiz tarafından kolayca yüklenmiştir. Siz de örgü videonuzu yükleyin!

Bir cevap yazın

Loading…

0